Naturiq

tags: Muesli, 
3143  

24/3/15

KÚPU MUESLI SI STAROSTLIVO PREMYSLITE

Veľa ľudí aj výskumov hovorí o dôležitosti raňajok ako kľúčovom štarte do dňa, dodávajúcom potrebnú energiu a živiny. Aj v našich končinách sa konzumujú cereálne raňajky, hoci väčšina si predstaví len ovsené vločky. Trh sa za posledných 20 rokov výrazne obohatil a v regáloch obchodných reťazcov nájdeme množstvo cereálnych raňajok a muesli. Zdá sa, že vybrať si spomedzi nich bude jednoduchá voľba. Ale nemusí to tak byť.

 

 

Ak chceme jesť skutočne zdravé a výživné raňajkové muesli, nákup
tých najvhodnejších by sme si mali dôkladne premyslieť. 

Výrobné procesy veľkovýrobcov sú zamerané na efektivitu, nízke náklady a široké pokrytie trhu – výsledkom je „neživá“ potravina so zničeným obsahom prirodzených vitamínov a výživných látok.
Výrobcovia často upravujú cereálie pri extrémnej teplote a tlaku, ktoré zničia bunkovú štruktúru a živiny. Aj samotné suroviny sú nižšej kvality, keďže tá nie je ľahko identifikovateľná vo výslednej forme spracovanej potraviny. Takzvané pufovanie zŕn, presládzanie rôznymi formami priemyselného cukru a spekanie do chrumkavej formy sú len prostriedky na dosiahnutie marketingových cieľov. Nevyberajme si preto také muesli, kde ovocnú zložku nahradili kandizované kúsky presladenej želatíny. Za účelom dosiahnutia dlhšej trvanlivosti sa používajú chemické konzervanty. Ak sa aj nachádza v muesli sušené ovocie, tak je často sírené. Uveďme si príklad zloženia klasických „fitnesových cereálií“ zo supermarketu: je to pšeničná múka, ryža, ovocná zložka je nahradená skladbou koncentrátu šťavy s cukrom, regulátorom kyslosti, kyselinou citrónovou a s konzervačnými látkami ako siričitan sodný, fosforečnan sodný, disiričitan sodný. Nehovoriac o zástupe sladkých zložiek ako sirup z hnedého invertného cukru, sladový výťažok a glukózový sirup. Nakoniec, aby sa celá zmes aspoň trochu oživila, sa pridajú tiež chemickým spôsobom vyrobené antioxidanty, vitamíny a minerály.

 

Zamerajme sa tak radšej pri kúpe svojich muesli na zloženie a tiež na tabuľku nutričných hodnôt. Raňajkové muesli by mali mať charakter prirodzene zozbieraných zmesí semien jedlých tráv, jadierok, zŕn obilnín vo forme valcovaných vločiek často s obsahom orechov a sušeného ovocia v rôznom pomere. Hlavným kritériom pri výbere, je snaha upraviť stravovacie návyky a obohatiť svoj jedálny lístok. Všetky zložky, obsiahnuté v raňajkových muesli, by nám mali priniesť množstvo pre organizmus potrebných stopových látok, vitamínov, aminokyselín, nenasýtených tukov, mastných kyselín Omega-3 aj 6, vlákniny a bielkovín. Len prirodzená skladba nesprocesovaných surovín naplní naše očakávania a obohatí naše telo o množstvo zdravotných benefitov. 

 

Alternatívou je kupovať muesli v obchodoch so zdravou výživou, ideálne v bio kvalite. Takéto muesli ponúkajú vysokú kvalitu a prirodzenú chuť, hlavne ak sú bez pridaného cukru a neboli spracované pri vysokej teplote a tlaku. Navyše ponúkajú záruku toho, že ich potraviny neobsahujú žiadne konzervanty, pri pestovaní neboli chemicky ošetrované a nie sú geneticky modifikované. Sú tak dobrou prevenciou civilizačných chorôb. Mnohí výrobcovia sú certifikovaní používať označenie s EU logom zeleného bio lístka, vyhľadávajte teda výrobky od nich. Rozdiel v kvalite je tak znateľný, že ku „zdravým fitness“ výrobkom zo supermarketu sa už isto nevrátite. Užívajte si to čo je dobré a napokon zistíte, že kvalitných potravín potrebujete jesť vďaka ich výživovej hodnote oveľa menej a váš rozpočet nijako neutrpí, hoci bio potraviny sú o niečo drahšie.


 

comments powered by Disqus