Naturiq

3550  

20/10/14

ČAJOVÁ KERAMIKA

Čaj. Čaj a obrad. Rituál s obradom. Spôsob prípravy, ktorý nejde vypustiť. Chuť čaju najlepšie vynikne keď sa pripravuje do keramiky. Hlina má tisíc podôb a asi rovnaký počet možností ako ju vypáliť. Dokonca aj nevypálená keramika existuje. Keramika RAKU patrí k čaju asi najviac. Pochádza z Japonska, kde býval a ešte stále je súčasťou čajového obradu. RAKU vzniká zo šamotovej hliny, alebo z pocelánu.

 

 

 

 Na výrobu RAKU sa použije šamot, alebo aj porcelán. Hlina obsahuje vačšie kúsky šamotu, ktoré môžu pri točení na kruhu pri malej nepozornosti porezať ruku.

 

Natiera sa špeciálnou glazúrou, vypaľuje sa pri 960-1020 °C kedy sa už vyberá z pece. Toto je moment kedy sa začína pri RAKU ozajstné divadlo s neistým koncom. Samotný tvorca netuší aký bude výsledok. Samozrejme niečo očakáva...

 

Rýchlym ochladením na vzduchu sa na povrchu objavujú praskliny KRAKELÉ. Pre efekt sa glazúra nenaniesla všade.                                                                                     

 

Niekedy praskliny prechádzajú priamo skrz celý materiál. Môže sa stať že čaj bude po malých kvapkách presakovať. Netreba sa báť, pretože to nebude dlho trvať.  Čajová usadenina tieto mikro praskliny utesní už pri druhom treťom použití.                                                                   

 

RAKU na tejto stránke vymiesila, vymodelovala a vypálila Tereza Kuhnová zo Slavoníc. Členka únie výtvarných umelcov ČR IAAP.  RAKU je len časťou jej umeleckého vyjadrenia v hline. Ako sama hovorí:

" Ráda se pohybuji na hranici, či za hranicí možností keramické hmoty, obzvlášť při pálení keramiky RAKU. Nepředvídatelné výsledky alternativních výpalů, mě motivují k novým pokusům a nekonečným experimentům"

Pozrite si jej ďalšie práce na stránke http://keramika-slavonice.com Odporúčame ZAKUŘOVANÚ KERAMIKU. Objekty pri ktorých máme pocit, že Tereza išla za hranicu možností hliny.

comments powered by Disqus